INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław (w zakonie Konstanty) Strzałkowski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 2006-2007 w XLIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Strzałkowski Stanisław w zakonie Konstanty (ok. 1714–1778), karmelita, prowincjał.

Pochodził zapewne z rodziny mieszczańskiej osiadłej na krakowskim przedmieściu Garbary, był synem Wojciecha i Jadwigi.

S. dorastał w pobliżu klasztoru Karmelitów na Piasku. Dn. 27 VIII 1730, w wieku szesnastu lat, wstąpił tamże do zakonu karmelitów. Pod odbyciu nowicjatu rozpoczął naukę w krakowskim studium zakonnym. W r. 1736 miał już święcenia subdiakonatu i był kursorem teologii. Wysłany na dalsze studia do Neapolu, uzyskał w r. 1740 tytuł lektora, a ukończył je w stopniu bakałarza. Po powrocie do Krakowa w r. 1742 został wyznaczony na profesora filozofii w tamtejszym studium zakonnym. Dodatkowo od r. 1743 pełnił funkcję klawariusza (klucznika). Od r. 1744 za zgodą generała zakonu kontynuował studia teologiczne w rzymskim kolegium karmelitańskim – Transpontinie, gdzie w r. 1745 uzyskał magisterium. Z tego okresu pochodzą jego notatki Tractatus de actibus humanis i Compendium philosophico-theologicum (przechowywane w Arch. Klasztoru Karmelitów na Piasku w Krakowie, rkp. sygn. tymczasowa M3). T.r. wrócił S. do Krakowa i objął funkcję drugiego regensa studiów zakonnych. Wybrany na kapitule w r. 1747 na przeora klasztoru św. Tomasza Apostoła w Krakowie, sprawował ten urząd przez dwie kadencje, do r. 1754. W l.n. udał się zapewne do Rzymu na dalsze studia; uwieńczył je doktoratem teologii. W Krakowie został w r. 1757 pierwszym definitorem prowincji. Od lipca 1758 był tam ponownie przeorem klasztoru p. wezw. św. Tomasza; dbał o wyposażenie i remonty zarówno klasztoru, jak i kościoła, t.r. wystarał się dla niego o papieski przywilej odpustowy.

Na kapitule w r. 1760 został S. obrany prowincjałem. T.r. ukazało się jego uzupełnienie brewiarza karmelitańskiego Supplementum Breviarii Ordinis Fratrum Beatae Mariae Virginis de Monte Carmelo Antique Observantiae Regularis (Kr.). W r. 1762 wydał w Krakowie tłumaczenie włoskiego dziełka S. Grassiego „Cuda i łaski Najświętszej Maryi Panny Karmelitańskiej…”. Uczestniczył t.r. w kapit. generalnej zakonu w Rzymie; wyznaczono go wówczas na socjusza generała i sekretarza generalnego na Polskę, co potwierdzono w r. 1763. W r. 1764 po raz kolejny został przeorem krakowskim; opublikował też zbiór kazań i modlitw Accessus ad Paradisum Coelestem (Kr.). Jako prowincjał i przeor krakowski uczestniczył zapewne w staraniach o dekret papieski zezwalający na koronację obrazu Matki Bożej Piaskowej, dekret uzyskano t.r. W r. 1766 brał udział w Rzymie w przygotowaniach do podziału dotychczasowej prow. małopolskiej na prow. polską i litewską; w związku z tym przygotował w marcu t.r. Liber Provinciarum Minoris Poloniae Russiae et Magni Ducatus Lithuaniae in quo odnotantur litterae patentes graduatorum, litterae obedientiales, caeteraeque expeditiones ad easdem provincias (Arch. Karmelitów w Rzymie, Prov. Pol. 9); podział nastąpił w maju t.r. W r. 1768 ponownie uczestniczył w kapit. generalnej w Rzymie; został wtedy asystentem generała na prowincje polskie. Od sierpnia 1771 do r. 1774 był przeorem w klasztorze na Piasku; uzyskał dla niego w Rzymie liczne przywileje odpustowe. W r. 1774 przekazał na ten klasztor 40 tys. zł, zapisanych mu przez ojca. W czasie zarządzania klasztorem na Piasku spotykał się jednak z zarzutami niegospodarności. Od r. 1775 był wikariuszem prow. polskiej. W r. 1777 przewodniczył kapit. prowincjalnej w Lublinie; ponownie wybrano go wtedy na wikariusza prowincji. S. zmarł 18 I 1778 w klasztorze na Piasku.

W rękopisie pozostawił S. polskie tłumaczenie pracy «o początkach wiary». Swój księgozbiór, obejmujący w większości księgi z zakresu teologii, przekazał do biblioteki klasztoru na Piasku. Ufundował kilka szat liturgicznych, m.in. zdobny ornat z dalmatykami, na którym zostały umieszczone jego inicjały.

 

Acta Capitulorum Generalium Ordinis Fratrum B. V. Mariae de Monte Carmelo, Ed. G. Wessels, Roma 1934 II 405, 421; – Arch. Karmelitów w Kr.: Tomaszewski B., Dzieje klasztoru karmelitów w Krakowie na Piasku, Kr. 1989 (mszp.), sygn. 96/620, 97/409, 98/46, 99/317, 100/23, 128/232 s. 195, sygn. 139/380 s. 157, 339, sygn. 648/77, 710/296, 778/217, 860/197, sygn. tymczasowa M195 (Początki wiary świętej z francuskiego na łaciński a potym na polski język przetłumaczono).

Szymon Sułecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.